Opole, ul. Pużaka 9, tel. +48 77 474 60 56

Niezwykły kartograf lasu [SKARBY OPOLSKIE]

2014-11-12

Jacopo de' Barbari mieszkał podobno na poddaszu. Spał na metalowym łóżku, miał miskę, sztalugę i złocony talerz na okruchy dla ptaków. Z okna pracowni nie mógł dojrzeć placu Świętego Marka, ale kiedy rankiem usłyszał tuby, trąby i barbitony, wiedział, że właśnie ruszyła procesja. Świętowano nadejście roku 1500. Były sztandary i orkiestra. Uroczysty pochód otwierali kanonicy i sekretarze. Za nimi ciągnęli ambasadorzy i kanceliści, iluminatorzy i zakonnicy. Nawet sam pryncypał posuwał się wolno w cieniu parasola. Niesiono dla niego tron i poduszkę z frędzlami, koronę, szpadę i świecę. Dalej maszerowali aktorzy, oratorzy i kronikarze, szli możni panowie i kupcy. A w krużgankach pałacu dożów tłoczyły się panie, każda w gorsecie i koralach. Opowiadały sobie może o sławnych tenorach.

Więcej >>

Niebezpieczne ścieżki [SKARBY OPOLSKIE]

2014-11-11

- W Wenecji słychać rozmowy - tłumaczy. - Są tacy, którzy nie potrafią znieść ciągłej obecności innych ludzi. Przenoszą się w głąb lądu, ale ja wolę żyć w tłumie. Źle znoszę ciszę.

Więcej >>

Ziemia ognista u opolskich franciszkanów [SKARBY OPOLSKIE]

2014-08-25

Na obrazie święty Franciszek zawędrował aż do nieba. Przystanął na chmurach - sinych i skłębionych, a przed nim toczy się piekło na ziemi.

Więcej >>

Obraz na dyplom [SKARBY OPOLSKIE]

2014-08-25

Autobus zatrzymał się przy remizie. Najpierw wysiadły przekupki z koszami pełnymi malinówek, fasoli i bobu. Wiozły też osełki masła i sery domowej roboty. Smagła dziewczyna zamiast warzyw i nabiału dźwigała zakurzony oleodruk.

Więcej >>

Wróżka kontra dzielnicowy. Kto ma szansę na obrazie?

2014-08-25

Kobieta z obrazu Barbary Jonscher jest uważna, skupiona, wygląda, jakby rozwiązywała w myślach zagadkę. A może układa kabałę?

Więcej >>

Facebook donosi, że Polnar obchodzi urodziny

2014-08-25

Wydawałoby się, że artyści nie mają głowy do interesów, ale on jakoś sobie radził. Pewnego dnia poznał kobietę biznesu, nawet niebrzydką. Mistrz i miłośniczka sztuki ucięli sobie pogawędkę w galerii na wyspie Bolko i już za parę dni ona przyszła do pracowni ubrana w obcisłą bluzkę i spodnie rurki.

Więcej >>

Copyright © Doktor Kania, wszelkie prawa zastrzeżone

development: www.corsario.pl